Hur du Frigör och Uppnår din Fulla potential

Enligt resultaten från en aktuell studie av jobbnätverket Xing uppger nästan var tredje person att de inte kan utveckla sin egen potential på jobbet och inte uppfattas som en person, utan bara som en arbetare.
Vi kan göra mycket själva för att ändra på det – och på så sätt säkra vår anställningsbarhet och stärka vår tillfredsställelse och egen förmåga i jobbet.

Aktivera vår mycket personliga potential: vad vi vinner på det

Om du vet vad du kan och hur du använder dina styrkor professionellt kan du dra nytta av det på många sätt: du tar in dina mycket individuella färdigheter, förblir konkurrenskraftig, utvecklas som person och trivs bättre i ditt jobb. Verkligheten är en annan: Enligt en Xing-studie från 2020 uppger nästan var tredje person att de inte kan utveckla sin egen potential på jobbet och inte uppfattas som en person, utan bara som en arbetare.

Detta får konsekvenser: om du inte känner dig uppmärksammad bidrar du mindre eller inte alls. Som ett resultat vacklar den personliga utvecklingen lätt – och därmed även företagen.

Ge dina anställda arbete som kräver att de använder sina förmågor till fullo. Ge dem all information de behöver. Förklara för dem utan osäkerhet vad som behöver uppnås. Och sedan – lämna dem ifred.

Många länder tvekar vad gäller vidareutbildning

Många länder är ”tvekare”: Medvetenheten om att globalisering och digitalisering förändrar arbetslivet på lång sikt är hög. Ändå kommer man inte in i implementeringen och tar sig knappt tid att lära sig nya saker.

Vad man behöver, är en uppåtgående spiral!

 • När du känner och vårdar dina styrkor:
 • kan du utveckla och använda din potential,
 • designa ditt jobb och din arbetsplats,
 • främja dig själv och företag

”Mina styrkor är… för att utveckla dem jag fortfarande måste lära mig… och jag behöver följande arbetsförhållanden för att få dem att fungera…”. Det är precis den punkten vi vill föra dig till. Det är viktigt att ange ditt mål specifikt för att uppnå det. När du har insett din potential vill vi visa dig att det är lättare att utveckla potential än du tror. Dessa steg hjälper dig:

 • Avslöja falska övertygelser
 • Kontrollera aktuella ramvillkor
 • Gå på jakt efter utvecklingsutrymmen

Avslöja falska övertygelser

”Livet är inte en begäran-konsert… Jag har inget val, det finns riktlinjer… Mitt bidrag är oönskat här… Jag har inte tid med det…”.

Låter bekant? Detta är bara några få övertygelser som vi ofta använder för att sabotera för oss själva på jobbet. Men handen på hjärtat: är allt verkligen alltid så orörligt? Är det inte snarare ursäkter som gör att vi inte kan agera, att inte behöva ändra på någonting? Ja, förändring är utmattande. Och det är bara mänskligt att vi vill undvika ansträngande aktiviteter. Men sedan förändras ingenting. För ingen kommer att göra det åt oss.

Hur mycket vår inre attityd och inte externa faktorer är ansvariga för att vi inte når vår potential har blivit väl dokumenterat.

Startsvårigheter? Få stöd!

Ofta står vi på vårt eget sätt och behöver någon som skakar om oss. För att befria oss från denna stelhet kan ett knuff från utsidan vara till hjälp. Någon som får oss att sluta tjata om våra tillkortakommanden. Som hjälper oss att fokusera på vår potential och att vidareutveckla våra styrkor.

Det här kan vara din kollega, din bästa vän eller en professionell lärandekamrat. Det är som att jogga – som par eller i grupp kan vi utbyta idéer och är mer motiverade att ta oss an saker. Använd detta för att medvetet marknadsföra dina talanger och på så sätt utveckla din potential.

Kontrollera nuvarande ramvillkor

Att möta andras förväntningar är djupt mänskligt. Det är dock inte alls användbart. En nyligen genomförd studie av Word Economic Forum antar att år 2025 kommer 85 miljoner jobb att gå förlorade över hela världen och ersättas av 90 miljoner nya jobb. Att förlita sig på andras förväntningar inför denna massiva omvälvning hjälper inte. För så mycket förändras just nu att ingen kan veta vad som väntar.

Dessutom kan förväntningar begränsa oss mycket – och leda till att vi inte utvecklas. Ett exempel: Om våra överordnade upprepade gånger berömmer oss för vissa saker och vi ansluter oss starkt till dem, provar vi inget nytt. Utveckling av potential? ingen. Därför: lägg andras förväntningar åt sidan och fokusera på dina styrkor och förmågor. Vad är jag bra på och skulle vilja testa på jobbet?

Utveckling av potentiella behov

Potentiell utveckling är inte möjlig utan goda ramvillkor. Helst hittar vi förutsättningar i arbetet som stödjer oss i att främja och bidra med våra styrkor och därmed uttömma alla våra möjligheter. Utveckling av potential behöver ett team.

Chefer och personalutveckling bör därför säkerställa detta , att:

 • Anställda: hjälper aktivt till att forma deras arbete,
 • du kan arbeta självständigt och effektivt,
 • en kultur av inspiration, bemyndigande, uppmuntran utan ständiga bedömningar, instruktioner eller order råder,
 • och chefer som nära relationer är verkligen opartiska och lättillgängliga.

Finn om dessa villkor finns i ditt företag? Om inte, sätt bara dina egna impulser! Låt dina överordnade och teamet höra idéer och förslag på hur kulturen på arbetsplatsen kan förbättras med sikte på aktivt deltagande eller inspiration mellan varandra. Gör klart hur mycket alla skulle ha nytta av det!

Sök efter utrymme för utveckling

Kommer du ihåg vårt mål? ”Mina styrkor är… jag måste fortfarande lära mig… att utveckla dem och jag behöver följande arbetsförhållanden för att få dem att användas…”. Att utveckla din potential handlar om att utveckla dina talanger, det vill säga att stärka dina styrkor. Vad har du fortfarande att lära dig för detta? Och hur skulle det vara idealiskt för dig att lära dig?

Gör dig stark för självständigt lärande

Finns det en lärande- och vidareutbildningskultur i ditt företag som du tycker är användbar och som också ger dig en viss autonomi i lärandet?

När det gäller potentiell utveckling skulle det vara idealiskt. Termen ”New Learning” beskriver ett sådant lärande ekosystem – de lärande upplever en hög grad av personligt ansvar och tillhör samtidigt en lärande gemenskap.

Om du inte gör det för dig själv gör ingen det

När vi har avslöjat vårt fel övertygelser och kontrollerat våra möjligheter i jobbet, är det upp till oss att utveckla vår potential. Ingen annan kommer att ta hand om vår vidareutveckling och vår anställningsbarhet i framtiden. Det är viktigt att inse det.

Väldigt få av oss arbetar i företag som har idealiska förutsättningar runt om för att främja och bidra med allt våra styrkor. Men det är värt att stå upp för. Fortsätt att ta in nya idéer, sätt press på dem! Med tanke på de massiva förändringarna är att stå still inte ett alternativ.

By Backbyskolan

Lämna ett svar

Relaterade artiklar