Adam Lambert, Peter Frampton och Duran Duran har lagts till i uppställningen för en kommande David Bowie-hyllning.

Den virtuella samlingen Just for One Day kommer att sändas den 8 januari, Bowies födelsedag.

Yungblud, Mott the Hoople’s Ian Hunter, Anna Calvi, Atticus Ross, Rick Wakeman och Andra Day är också bland stjärnorna som kommer att visas och / eller uppträda som en del av evenemanget, medan den tidigare tillkännagivna uppställningen inkluderade Nine Inch Nails star Trent Reznor, Billy Corgan, Perry Farrell, Lzzy Hale och Macy Gray.

Just for One Day organiserades av Bowies långvariga tangentbordsspelare, Mike Garson, som kommer att framföra liveströms husband, bestående av musiker som spelade med hitmakaren Modern Love under sin karriär.

Biljetter säljs nu och en del av intäkterna doneras till Rädda Barnen.

I januari är det också fem år sedan musikikonen förlorade sin kamp mot levercancer. Han dog den 10 januari 2016, två dagar efter att han firade sin 69-årsdag. Han hade också släppt sitt 25: e och sista album Blackstar på sin födelsedag.